Dziś:
Kiedy:Czerwiec 2024
Gdzie:
Tylko online:
 
PonWtoŚroCzwPiąSobNie
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
1920212223
24252627282930
Dziś

Letnie Spotkania z JAZZem - Wojciech Konikiewicz

kultura, koncerty i imprezy

Piątek, 26 lipca 2024, g.19:00
Patio IPT (Instytut Postępowania Twórczego) - Ul. Rewolucji 1905 roku 52, Łódź, łódzkie, Polska
Cena biletu: od 80,-zł Kup bilet
Opublikuj:
Zapraszamy na pierwszy w cyklu 9-ciu koncertów charytatywnych Letnie Spotkania z JAZZem Madame Chromatique. Projekt ma charakter non-profit i oprócz wsparcia Fundacji towarzyszących w poszczególnych wydarzeniach zysk ze sprzedanych biletów idzie na wsparcie działalności statutowej Fundacji Madame Chromatique i projekt ART PARASON dla dzieci z rodzin wykluczonych. Tym bardziej zapraszamy do zakupu biletów i wsparcia projektu. ,

Letnie Spotkania z JAZZem Madame Chromatique to projekt non-profit, podczas którego zrealizujemy 9 charytatywnych koncertów w wybranych lokalizacjach Łodzi i okolicach. Oprócz świetnej zabawy i promocji Miasta Łodzi i Regionu, celem imprezy jest zebranie funduszy dla organizatora cyklu - Fundacji Madame Chromatique - na jej działalność statutową, w szczególności organizację zajęć plastycznych podczas bezpłatnych półkolonii dla 100 dzieci w projekcie Art. Parasol. Każdy z koncertów będzie miał także szczególnego Partnera, Fundację z regionu łódzkiego do którego trafi część środków ze sprzedaży biletów. Promocja muzyki jazzowej w Łodzi i regionie jest szczególnie uzasadniona bo tutaj powstał i działał pierwszy powojenny zespół jazzowy MELOMANI. Patronat medialny nad wydarzeniem obejmą: Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, The Designer, LIFE IN Łódź, Radio Łódź oraz TVP 3.
---
Zapraszamy na czwarty z cyklu Letnich Spotkań z Wojciechem Konikiewiczem. Więcej o muzyku:

Wojciech Konikiewicz ur. w 1956 - polski pianista, keyboardzista, organista, gitarzysta, gitarzysta basowy, a także producent muzyczny. Zadebiutował w 1980 roku na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu, występując z własnym trio, zaś od lata 1982 roku przez kilka miesięcy współtworzył z basistą Mietkiem Jureckim i perkusistą Jackiem Ratajczykiem zespół Free Funk Trio (w 2019 roku ukazał się na dwóch płytach kompaktowych zapis występu formacji we wrocławskim klubie Rura). W 1984 przeprowadził się do Warszawy. W latach 80. związał się z progresywnym, poszukującym nurtem polskiego jazzu współtworząc, prowadząc, bądź wspierając swoim udziałem m.in. Tie Break, Sesję Acoustic Action, Green Revolution, Free Cooperation. Od 1985 współpracuje z muzykami z kręgu czołowej brytyjskiej grupy Pinski Zoo (saksofonista Jan Kopinski) koncertując oraz nagrywając płyty w Polsce i Wielkiej Brytanii (m.in. trio Zone K, którego płyta zebrała liczne recenzje w prasie brytyjskiej - od The Guardian do The Wire). Równocześnie rozwija inne formy działalności występując jako solista, kreując muzykę elektroniczną (m.in. w Studio Eksperymentalnym P.R.), biorąc udział w różnorodnych multimedialnych oraz interdyscyplinarnych projektach i przedsięwzięciach, realizując wg własnej koncepcji i prowadząc artystycznie festiwale (m.in. "Kosmos Sztuki" w Toruniu, "Moc Kwiatów" w Cekcynie), warsztaty muzyczne i wykłady (m.in. Uniwersytet Jagielloński, w Anglii - University & College Chichester, Leeds College of Music, Newcastle University, USA - University of Michigan, Kenia - Kenyatta University i Japonii). Bierze także udział w konferencjach naukowych i seminariach poświęconych zarówno muzyce, jak i kulturze jako całości.

Latem 1990 roku nagrał materiał na płytę Muzyka Nowej Przestrzeni, rozpoczynając tym samym historię polskiego ambientu. Pięć utworów zarejestrowanych na żywo na cyfrową taśmę DAT - odsłaniały struktury i barwy, jakich dotąd w polskiej muzyce elektronicznej nie było. Muzyka Nowej Przestrzeni była jednak dziełem zbyt prekursorskim, żeby kogokolwiek można było zainteresować jego wydaniem. Dopiero po trzech latach od jego rejestracji, znalazła się oficyna, która opublikowała go na kasetach magnetofonowych. Premiera materiału w formie albumu miała miejsce dopiero po 26 latach, gdy ukazał się na płycie kompaktowej wydanej nakładem GAD Records. Muzyk jest członkiem Rady prestiżowego amerykańskiego towarzystwa ISIM (International Society for Improvised Music). Współpracował i występował z wieloma wybitnymi polskimi artystami jazzowymi - Andrzejem Przybielskim, Tomaszem Szukalskim, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Wegehauptem, Krzysztofem Ścierańskim, Cezarym Konradem, Kazimierzem Jonkiszem, Mariuszem Fazi Mielczarkiem, Michałem Kulentym, Zbigniewem Lewandowskim, Piotrem Baronem, Aleksandrem Koreckim, Januszem Iwańskim, Jerzym Mazzollem, Marcinem Pospieszalskim, Mateuszem Pospieszalskim i innymi. Od 1997 roku prowadzi założoną przez siebie supergrupę Tribute To Miles Orchestra, z którą nagrał dla Warner Music płytę TTMO Live. Od powstania grupy artysta co roku prowadzi jej specjalny koncert w rocznicę odejścia Milesa Davisa - impreza ta gromadzi liczną publiczność i jest stałym, ważnym wydarzeniem na jazzowej mapie Polski. Jego wydana w 2007 roku płyta "My Room 101" została uznana za "jedną z najciekawszych i najbardziej oryginalnych produkcji w naszej polskiej jazzowej perspektywie" (Dominik Burakowski "Diapazon"). Artysta prezentując ją ze swoim triem "Transgroove" przemierzył przestrzeń od Meksyku, przez USA, Indie do Afryki. Wspierał brzmieniem swych klawiatur oraz jako producent muzyczny czołówkę polskiego rocka - Grzegorza Ciechowskiego, Tomasza Lipińskiego, Roberta Brylewskiego, Lecha Janerkę, Tomasza Budzyńskiego, a także zespoły: Klaus Mitffoch, Armia, Izrael, Kultura, Tilt, Deuter, 52UM, T.Love, Obywatel G.C.

Wielokrotnie występował w Jarocinie oraz na innych festiwalach rockowych i jazzowych (Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days) - w Polsce i za granicą. Ma także na koncie współpracę i koncerty z czołowymi muzykami brytyjskimi z kręgu rocka, reggae i ethno - Benjaminem Zephaniah`em, Jean-Jacques Burnelem (z The Stranglers), Ian`em Paice (z Deep Purple) i Asian Dub Foundation (udział nagraniu płyty "Enemy of th Enemy", na której gościnnie wystąpiła także Sinéad O'Connor oraz "Dr Das"). Krytycy powszechnie uważają Wojtka za muzyka uniwersalnego, ponieważ uprawia zarówno jazz, jak i rock, muzykę elektroniczną oraz współczesną muzykę eksperymentalną (wiele utworów kameralnych, m.in. na saksofon i fortepian, trio stroikowe, harfę i organy, kwartet smyczkowy, chór, symfonia na orkiestrę kameralną). Ważnym momentem w tej części jego twórczości był autorski koncert kompozytorski w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1991 roku, w ramach którego została zaprezentowana jego muzyka kameralna w wykonaniu orkiestry Camerata Vistula i zaproszonych solistów oraz muzyka na trio jazzowe prowadzone przez samego kompozytora, wydana potem na płycie "Another Form of Communication" równocześnie przez Koch International i paryskie wydawnictwo Arting. Wojciech Konikiewicz tworzy muzykę do spektakli telewizyjnych, operowych, teatralnych, baletowych, pantomimy przede wszystkim zaś do filmów - fabularnych, dokumentalnych, eksperymentalnych i animowanych (kilkadziesiąt tytułów). Współpracuje z polskimi i zagranicznymi reżyserami, m.in. Jerzym Domaradzkim, Waldemarem Szarkiem, Stefanem Niedziałkowskim, Rafałem Wieczyńskim, Krzysztofem Krauze, Jerzym Zalewskim, Franciszkiem Trzeciakiem, Olivierem Gerardem).

Tworzy dla teatrów i zespołów baletowych (m.in. Bernard Mangin Theatre, Michel Crestin, Teatr Rozmaitości, Teatr Żydowski, Teatr Mimu Stefana Niedziałkowskiego, Teatr Tańca NEI, Art Color Ballet). W jego autorskich i wspólnych projektach biorą udział czołowi muzycy polscy, amerykańscy (Frank Parker, Ed Sarath i in.), niemieccy, francuscy, brytyjscy czy japońscy (Hideto Kanai, Takayuki Kato, Natsuke Tamura i in.). Koncerty artysty mają zróżnicowany charakter - od plenerowych koncertów elektronicznej Muzyki Nowej Przestrzeni - Electronopolis, poprzez solowe recitale fortepianowe, czy organowe, występy licznych, autorskich formacji jazzowych do koncertów rockowych i działań multimedialnych. Pisze muzykę na otwarcie wystaw sztuki współczesnej (m.in. Arsenał, Tumult toruński, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski). Ma w swoim dorobku ok. 100 płyt, w tym kilka wydanych przez renomowane światowe wytwórnie (Warner, KOCH International, SLAM Productions). Koncertował m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Skandynawii, Czechach, USA, Korei Południowej, Japonii, Indiach, Meksyku, Kenii, Etiopii. Współpracował i współpracuje z wieloma wybitnymi aktorami: polskimi (Anna Nehrebecka, Mieczysław Voit, Jerzy Zelnik, Krzysztof Majchrzak, Mateusz Damięcki, Magdalena Różczka, Mirosław Konarowski) oraz zagranicznymi (m.in. Thomas Buckner).

W 2008 roku pierwszą sesją zainaugurował działalność swego Niezależnego Instytutu Harmonii i Dźwięku, któremu patronuje wybitny polski uczony o międzynarodowej sławie, ekofilozof prof. Henryk Skolimowski. W 2010 w Opera Nova w Bydgoszczy odbyła się premiera i rejestracja telewizyjna spektaklu "Magiczny fortepian Chopina" z muzyką i librettem autorstwa Konikiewicza. W 2012 r. wystąpił ze swoim międzynarodowym trio na Adi Jazz Festival w Łodzi. W 2015 na festiwalu Jazz nad Odrą poprowadził i wyreżyserował uznany za jego najciekawsze wydarzenie koncert/spektakl multimedialny pt. "Po co polskiemu jazzowi awangarda" - z udziałem elity artystycznego tego nurtu. Pracuje równolegle nad kilkoma polskimi i międzynarodowymi (Chiny, Korea, Wlk. Brytania) projektami płytowymi i koncertowymi oraz reaktywacją autorskiego festiwalu New Jazz Index we Wrocławiu. Jest zaangażowany w działanie reaktywowanego w czerwcu 2016 Związku Zawodowego Muzyków RP, którego jest przewodniczącym.
---
Koncert ma charakter charytatywny. Dochód z tego wydarzenia wspiera Fundację GAJUSZ oraz Projekt ART Parasol. Serdecznie zapraszamy!

Letnie Spotkania z JAZZem - Wojciech Konikiewicz

kultura, koncerty i imprezy

Piątek, 26 lipca 2024, g.19:00
Patio IPT (Instytut Postępowania Twórczego) - Ul. Rewolucji 1905 roku 52, Łódź, łódzkie, Polska
Cena biletu: od 80,-zł Kup bilet
Opublikuj:
Zapraszamy na pierwszy w cyklu 9-ciu koncertów charytatywnych Letnie Spotkania z JAZZem Madame Chromatique. Projekt ma charakter non-profit i oprócz wsparcia Fundacji towarzyszących w poszczególnych wydarzeniach zysk ze sprzedanych biletów idzie na wsparcie działalności statutowej Fundacji Madame Chromatique i projekt ART PARASON dla dzieci z rodzin wykluczonych. Tym bardziej zapraszamy do zakupu biletów i wsparcia projektu. ,

Letnie Spotkania z JAZZem Madame Chromatique to projekt non-profit, podczas którego zrealizujemy 9 charytatywnych koncertów w wybranych lokalizacjach Łodzi i okolicach. Oprócz świetnej zabawy i promocji Miasta Łodzi i Regionu, celem imprezy jest zebranie funduszy dla organizatora cyklu - Fundacji Madame Chromatique - na jej działalność statutową, w szczególności organizację zajęć plastycznych podczas bezpłatnych półkolonii dla 100 dzieci w projekcie Art. Parasol. Każdy z koncertów będzie miał także szczególnego Partnera, Fundację z regionu łódzkiego do którego trafi część środków ze sprzedaży biletów. Promocja muzyki jazzowej w Łodzi i regionie jest szczególnie uzasadniona bo tutaj powstał i działał pierwszy powojenny zespół jazzowy MELOMANI. Patronat medialny nad wydarzeniem obejmą: Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, The Designer, LIFE IN Łódź, Radio Łódź oraz TVP 3.
---
Zapraszamy na czwarty z cyklu Letnich Spotkań z Wojciechem Konikiewiczem. Więcej o muzyku:

Wojciech Konikiewicz ur. w 1956 - polski pianista, keyboardzista, organista, gitarzysta, gitarzysta basowy, a także producent muzyczny. Zadebiutował w 1980 roku na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu, występując z własnym trio, zaś od lata 1982 roku przez kilka miesięcy współtworzył z basistą Mietkiem Jureckim i perkusistą Jackiem Ratajczykiem zespół Free Funk Trio (w 2019 roku ukazał się na dwóch płytach kompaktowych zapis występu formacji we wrocławskim klubie Rura). W 1984 przeprowadził się do Warszawy. W latach 80. związał się z progresywnym, poszukującym nurtem polskiego jazzu współtworząc, prowadząc, bądź wspierając swoim udziałem m.in. Tie Break, Sesję Acoustic Action, Green Revolution, Free Cooperation. Od 1985 współpracuje z muzykami z kręgu czołowej brytyjskiej grupy Pinski Zoo (saksofonista Jan Kopinski) koncertując oraz nagrywając płyty w Polsce i Wielkiej Brytanii (m.in. trio Zone K, którego płyta zebrała liczne recenzje w prasie brytyjskiej - od The Guardian do The Wire). Równocześnie rozwija inne formy działalności występując jako solista, kreując muzykę elektroniczną (m.in. w Studio Eksperymentalnym P.R.), biorąc udział w różnorodnych multimedialnych oraz interdyscyplinarnych projektach i przedsięwzięciach, realizując wg własnej koncepcji i prowadząc artystycznie festiwale (m.in. "Kosmos Sztuki" w Toruniu, "Moc Kwiatów" w Cekcynie), warsztaty muzyczne i wykłady (m.in. Uniwersytet Jagielloński, w Anglii - University & College Chichester, Leeds College of Music, Newcastle University, USA - University of Michigan, Kenia - Kenyatta University i Japonii). Bierze także udział w konferencjach naukowych i seminariach poświęconych zarówno muzyce, jak i kulturze jako całości.

Latem 1990 roku nagrał materiał na płytę Muzyka Nowej Przestrzeni, rozpoczynając tym samym historię polskiego ambientu. Pięć utworów zarejestrowanych na żywo na cyfrową taśmę DAT - odsłaniały struktury i barwy, jakich dotąd w polskiej muzyce elektronicznej nie było. Muzyka Nowej Przestrzeni była jednak dziełem zbyt prekursorskim, żeby kogokolwiek można było zainteresować jego wydaniem. Dopiero po trzech latach od jego rejestracji, znalazła się oficyna, która opublikowała go na kasetach magnetofonowych. Premiera materiału w formie albumu miała miejsce dopiero po 26 latach, gdy ukazał się na płycie kompaktowej wydanej nakładem GAD Records. Muzyk jest członkiem Rady prestiżowego amerykańskiego towarzystwa ISIM (International Society for Improvised Music). Współpracował i występował z wieloma wybitnymi polskimi artystami jazzowymi - Andrzejem Przybielskim, Tomaszem Szukalskim, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Wegehauptem, Krzysztofem Ścierańskim, Cezarym Konradem, Kazimierzem Jonkiszem, Mariuszem Fazi Mielczarkiem, Michałem Kulentym, Zbigniewem Lewandowskim, Piotrem Baronem, Aleksandrem Koreckim, Januszem Iwańskim, Jerzym Mazzollem, Marcinem Pospieszalskim, Mateuszem Pospieszalskim i innymi. Od 1997 roku prowadzi założoną przez siebie supergrupę Tribute To Miles Orchestra, z którą nagrał dla Warner Music płytę TTMO Live. Od powstania grupy artysta co roku prowadzi jej specjalny koncert w rocznicę odejścia Milesa Davisa - impreza ta gromadzi liczną publiczność i jest stałym, ważnym wydarzeniem na jazzowej mapie Polski. Jego wydana w 2007 roku płyta "My Room 101" została uznana za "jedną z najciekawszych i najbardziej oryginalnych produkcji w naszej polskiej jazzowej perspektywie" (Dominik Burakowski "Diapazon"). Artysta prezentując ją ze swoim triem "Transgroove" przemierzył przestrzeń od Meksyku, przez USA, Indie do Afryki. Wspierał brzmieniem swych klawiatur oraz jako producent muzyczny czołówkę polskiego rocka - Grzegorza Ciechowskiego, Tomasza Lipińskiego, Roberta Brylewskiego, Lecha Janerkę, Tomasza Budzyńskiego, a także zespoły: Klaus Mitffoch, Armia, Izrael, Kultura, Tilt, Deuter, 52UM, T.Love, Obywatel G.C.

Wielokrotnie występował w Jarocinie oraz na innych festiwalach rockowych i jazzowych (Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days) - w Polsce i za granicą. Ma także na koncie współpracę i koncerty z czołowymi muzykami brytyjskimi z kręgu rocka, reggae i ethno - Benjaminem Zephaniah`em, Jean-Jacques Burnelem (z The Stranglers), Ian`em Paice (z Deep Purple) i Asian Dub Foundation (udział nagraniu płyty "Enemy of th Enemy", na której gościnnie wystąpiła także Sinéad O'Connor oraz "Dr Das"). Krytycy powszechnie uważają Wojtka za muzyka uniwersalnego, ponieważ uprawia zarówno jazz, jak i rock, muzykę elektroniczną oraz współczesną muzykę eksperymentalną (wiele utworów kameralnych, m.in. na saksofon i fortepian, trio stroikowe, harfę i organy, kwartet smyczkowy, chór, symfonia na orkiestrę kameralną). Ważnym momentem w tej części jego twórczości był autorski koncert kompozytorski w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1991 roku, w ramach którego została zaprezentowana jego muzyka kameralna w wykonaniu orkiestry Camerata Vistula i zaproszonych solistów oraz muzyka na trio jazzowe prowadzone przez samego kompozytora, wydana potem na płycie "Another Form of Communication" równocześnie przez Koch International i paryskie wydawnictwo Arting. Wojciech Konikiewicz tworzy muzykę do spektakli telewizyjnych, operowych, teatralnych, baletowych, pantomimy przede wszystkim zaś do filmów - fabularnych, dokumentalnych, eksperymentalnych i animowanych (kilkadziesiąt tytułów). Współpracuje z polskimi i zagranicznymi reżyserami, m.in. Jerzym Domaradzkim, Waldemarem Szarkiem, Stefanem Niedziałkowskim, Rafałem Wieczyńskim, Krzysztofem Krauze, Jerzym Zalewskim, Franciszkiem Trzeciakiem, Olivierem Gerardem).

Tworzy dla teatrów i zespołów baletowych (m.in. Bernard Mangin Theatre, Michel Crestin, Teatr Rozmaitości, Teatr Żydowski, Teatr Mimu Stefana Niedziałkowskiego, Teatr Tańca NEI, Art Color Ballet). W jego autorskich i wspólnych projektach biorą udział czołowi muzycy polscy, amerykańscy (Frank Parker, Ed Sarath i in.), niemieccy, francuscy, brytyjscy czy japońscy (Hideto Kanai, Takayuki Kato, Natsuke Tamura i in.). Koncerty artysty mają zróżnicowany charakter - od plenerowych koncertów elektronicznej Muzyki Nowej Przestrzeni - Electronopolis, poprzez solowe recitale fortepianowe, czy organowe, występy licznych, autorskich formacji jazzowych do koncertów rockowych i działań multimedialnych. Pisze muzykę na otwarcie wystaw sztuki współczesnej (m.in. Arsenał, Tumult toruński, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski). Ma w swoim dorobku ok. 100 płyt, w tym kilka wydanych przez renomowane światowe wytwórnie (Warner, KOCH International, SLAM Productions). Koncertował m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Skandynawii, Czechach, USA, Korei Południowej, Japonii, Indiach, Meksyku, Kenii, Etiopii. Współpracował i współpracuje z wieloma wybitnymi aktorami: polskimi (Anna Nehrebecka, Mieczysław Voit, Jerzy Zelnik, Krzysztof Majchrzak, Mateusz Damięcki, Magdalena Różczka, Mirosław Konarowski) oraz zagranicznymi (m.in. Thomas Buckner).

W 2008 roku pierwszą sesją zainaugurował działalność swego Niezależnego Instytutu Harmonii i Dźwięku, któremu patronuje wybitny polski uczony o międzynarodowej sławie, ekofilozof prof. Henryk Skolimowski. W 2010 w Opera Nova w Bydgoszczy odbyła się premiera i rejestracja telewizyjna spektaklu "Magiczny fortepian Chopina" z muzyką i librettem autorstwa Konikiewicza. W 2012 r. wystąpił ze swoim międzynarodowym trio na Adi Jazz Festival w Łodzi. W 2015 na festiwalu Jazz nad Odrą poprowadził i wyreżyserował uznany za jego najciekawsze wydarzenie koncert/spektakl multimedialny pt. "Po co polskiemu jazzowi awangarda" - z udziałem elity artystycznego tego nurtu. Pracuje równolegle nad kilkoma polskimi i międzynarodowymi (Chiny, Korea, Wlk. Brytania) projektami płytowymi i koncertowymi oraz reaktywacją autorskiego festiwalu New Jazz Index we Wrocławiu. Jest zaangażowany w działanie reaktywowanego w czerwcu 2016 Związku Zawodowego Muzyków RP, którego jest przewodniczącym.
---
Koncert ma charakter charytatywny. Dochód z tego wydarzenia wspiera Fundację GAJUSZ oraz Projekt ART Parasol. Serdecznie zapraszamy!

Na stronie: 107